scorecardresearch

Osmanlı Ve "Girit Açılımı"Osmanlı "Açılım" Yaptığı Her Yeri Kaybetti!

34 izlenme
Kategori Belgesel
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Osmanlı Ve "Girit Açılımı"
Osmanlı "Açılım" Yaptığı Her Yeri Kaybetti!
Prof. Dr. Mete Gülmen'in Makalesi.Osmanlı açılım Yaptığı Her Yeri,Kaybetti.
Tarih Bize Ders Olmalı. Edirne mebusu Haşim Bey, ağustos ayında Girit’te Rumlar tarafından hunharca öldürülen Osman Efendi (Koraşaki) ile Hüseyin Ağa (Subaşaki) adlı iki Türk’ün naaşlarını kartpostal yaptırıp devlet erkânına gönderdi.Mesajı açıktı: “Girit elden gidiyor!” Osmanlı Devleti ise, dört büyük ülkeye güvenip, “açılım” yaparak sorunu çözeceğini umuyordu. Oysa Girit’te daha önce kaç kez açılım yapmıştı... Birbirlerine fevkalade benzeyen iki açılım süreci. Birincisinin sonucunda akdeniz’in kalbi girit türk vatanı olmaktan çıkmıştı yüz yıl evvel. şimdi yüz yıl sonra ikinci açılımın meyvelerini hasat etmeye başlıyoruz yavaştan…

Bakınız o dönem batılı devletlerin tavsiyesi ile “girit açılımı” yapan osmanlı bu süreçte neler yapmış;
1)rum isyancılara karşı yapılan askeri harekatlar durdurulacak.
2)silah bırakacak isyancılar için umumi af çıkarılacak.
3)adadaki rumlar 2 sene vergiden muaf tutulacak.
4)idari reformlar yapılacak. rumlardan vali yardımcısı atanacak.
5)resmi yazışma dili türkçe olmayacak, rumlar ana dillerini konuşabilecek ve devlet dairelerinde rumca bilen memurlar görev alacak. günümüz şartlarına ne kadar benziyor değil mi?

- Aklı Başında Devlet Millet - Teröristle Pazarlık Etmez "Açılım" Yapmaz ! !
"Devlet teröristle pazarlık yapmaz, terörü meşrulaştırmak, terörle mücadele edenlerin meşruiyetini tartışmaya açar" demişiz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi ve yapı taşı "Ulus Devlet" tir. Teröristlerle pazarlık yapmak zaten hatadır. Hele 'Ulus Devlet'i pazarlık konusu yapmak en büyük hata... Burada şunu söylemeliyim ki, Türk ke­li­me­si­nin Ana­yasa'dan çı­kar­tıl­ma­sı, Öcalan'ın ser­best bı­ra­kıl­ma­sı ve atalarımızın kanlarını akıtarak bizlere emanet ettiği bu vatan topraklarında göndere Türk bayrağının yanında başka bir bayrak çekilmesi, şimdilik kaydıyla diyerek bu ülkede özerk bir bölge üzerinden federal bir devlet kurmanın kapısı aralanıyorsa, Türk milletinin bunu kabul etmemiz mümkün değildir.